Vánoční akce VPS servery

VPS server akcePro měsíc prosinec probíhá na MyDreams hostingu vánoční akce:

Ke každé objednávce VPS serveru, + dva měsíce navíc zdarma.

Akce platí pro všechny VPS servery již od měsíčního platebního období. Pěkný dárek na konec roku ;-)

 

 

 

 

 

 

Jak zrychlit načítání prestashopu

Letošní vánoční sezóna byla pro eshopy opravdu krušná. Předpokládalo se, že klienti budou méně nakupovat za mnohem menší částky. Zatímco minulý rok odpovídají objednávky dárkům za 2500 Kč, tento rok odpovídají dárky hodnotě pouze 500 Kč. Tak není se čemu divit, když je ekonomika tak extrémně nejistá.

Spravujeme po technické i marketingové stránce mnoho eshopů klientů a tito klienti nám dali souhlas se podělit o informace. Aby provozovatelé eshopů měli alespoň na pokrytí nákladů vzali marketingovou propagaci opravdu pořádně. Čtvrt milionu korun na facebook propagaci měsíčně. Odesílání až 10 milionů emailu na databáze vlastní i zprostředkované. Propagace všemi kanály, na všech frontách. Výsledkem bylo extrémní zvýšení návštěvnosti klientů na běžném hostingovém serveru i na VPS.

Průměrný eshop má max. návštěvnost cca 2000 přístupů za den a s tím si prestashop hravě poradí i na sdíleném webhostingu. Co když se, ale zvýší návštěvnost na 15 000 přístupů za hodinu? Sdílený webhosting nemá šanci a na VPS serveru se weby načítají pak pomalu.

Řešením je okamžitý přesun na výkonnější prostředí a úplná optimalizace načítání prestashopu. Tyto Vánoce jsme klienty přesouvali na VPS server se správou o konfiguraci 6xCPU, 12 GB RAM, 40 GB HDD. Druhá část se skládala z optimalizace kódu prestashopu, předělání videí a obrázků, nastavení několika-úrovňové cachky, úpravy modulů a externích zdrojů. Obvykle se zasekaný prestashop s dobou načítání 12-20 sekund podařilo zrychlit na 1-3 sekundy a to jde. Když se návštěvníkům rychle otvírají stránky, úměrně se zvyšuje konverzní poměr.

Obvykle klient zakoupil doporučenou konfiguraci VPS serveru se správou (1850 Kč/měsíc) a my jsme provedli optimalizaci načítání prestashopu (8-36 000 Kč/jednorázově). Celý proces se obvykle podařilo zvládnou už začátkem listopadu během pár dnů a Vánoce jsou zachráněny.

 

 

Nový zálohovací systém

Klienti rychle přibývají a tak náš zálohovací server pomalu dosáhl své kapacity. Začátkem října jsme nasadili nový druh hybridního zálohování od Sun Microsystems. Rozšířili jsme tak 10x kapacitu externího zálohovacího serveru a nyní Vám můžeme nabídnout zálohy až 60-90 dní na zpět.

Doposud jsme prováděli pouze každodenní datové zálohy serverů v naší správě. Nyní všechny servery ve správě zálohujeme i 2x měsíčně jako Image. V případě selhání celého klientského serveru jsme schopni elegantně a rychle obnovit celý server z Image.

 

 

Jak změnit vezi PHP na hostingu

Často se setkáváme u zákazníků s požadavky na verzi některé ze serverových komponent. Ať už jde o požadavak typu "potřebuji nejméně verzi X.Y" nebo o požadavek typu "potřebuji právě verzi X.Y", nebo dokonce "ve verzi X.Y, kterou máte na serveru je chyba, nebo bezpečnostní chyba, aktualizujte si na verzi X.Z", jsou takové požadavky či připomínky obvykle liché. Na všechny tři otázky existuje jedna odpověď. Ne, nepotřebujete. Ovšem existují i vyjímky a o těch budu psát také.

Často zákazníci namítají: "Ale moje aplikace potřebuje přesně tuhle verzi." nebo "Stáhnul jsem si software a neprošla mi instalační kontrola." a obvykle to potvrdí ještě zasvěceným "Máte tam starou verzi, už je dávno venku nová verze."

[CELÝ ČLÁNEK...]

 

 

Vlastní server pro eshop

Eshopů je jak hub po dešti, ale málokdo ví, jak eshop rozvíjet natolik, aby ho uživil. Nyní se budeme bavit o klientech, kteří mají svůj úspěšný eshop a neustále ho rozšiřují.

Pohádka o vlastním eshopu začína na běžném hostingu za 25 Kč. Po půl roce až roku obvykle klient zažádá o vyšší php memory limit a my mu ho zvětšíme. Pokud se daří, nastane okamžik, kdy klientovi nestačí hosting a je nutné se přesunout na KVM VPS. Doposud ani jediný eshopař nebyl natolik zkušený, aby si VPS dokázal spravovat sám. Z 25 Kč/měsíčně tedy přestupuje na službu za 630 Kč/měsíčně, ve které má VPS server + správu, zálohování, monitoring a bezvýpadkovou migraci eshopu z hostingu na VPS. Klient se tedy o nic nemusí starat a jen prodávat zboží.

VPS server je super služba. Parametry VPS serveru se mohou nafukovat skoro do nekonečna. Jsou Vánoce, přidá se RAM a CPU. Máte hodně fotek, zvětší se disk. Za pár korun neuvěřitelné množství výkonu.

Takže, Proč mít eshop na vlastním serveru?

VPS server je služba, která běží na fyzickém serveru spolu s dalšími VPS servery. Na vlastním serveru poběží jenom váš eshop a tím docílíte mnohem vyšší stability a dostupnosti. O výkonu nemluvě. Můžeme to přirovnat jako když se z paneláku odstěhujete do vlastního domu.

Kolik to celé stojí?

Úplně nejdříve je třeba si uvědomit: Opravdu potřebuji vlastní server? A v drtivě většině případů je odpověď NE. VPS server plně dostačuje.

Jak je to u MyDreams VPS?

Pokud opravdu klient potřebuje mít vlastní server nasledují tyto kroky:

 1. Zakoupíme server dle povahy businessu klienta - Někdo potřebuje výkon, někdo prostor.
 2. Nainstalujeme systém, připravíme prostředí, zavedeme monitoring, zálohování...
 3. 5-14 dní podrobíme server testování a stres stavu. Hlavně u nových serverů tím docílíme zmapování jeho výkonu a případně se objeví komponenty serveru, které nefungují. U serverů Dell jsme doposud nenarazili na žádnou nefunkční komponentu. U serverů jiných značek občas nalezneme nekompatibilitu v RAM modulech nebo nefunkčnost jednoho ze zdrojů. Server je nový, reklamace, opakování testování.
 4. Server zvirtualizujeme a bezvýpadkově přesuneme VPS ze starého serveru na vlastní server.
 5. VPS server na vlastním serveru zvětšíme a odladíme

Kolik to doopravdy stojí?

 • Obvykle 20-60 000 Kč vlastní server. Nejsou výjimkou ani servery s cenou přes 300 000 Kč. Klientovi se pořízení vlastního serveru obvykle splatí za 12-18 měsíců. Preferujeme dražší značku Dell, kde v ceně je i plný servis a výměna všech komponent do 24 hodin.
 • Housing serveru - Cena se odvíjí od množství spotřebované elektřiny a velikosti serveru. 1100 - 2500 Kč
 • Plná správa vlastního serveru 1960 Kč/měsíc
 • Základní správa VPS serveru 500-700 Kč/měsíc

Možná si říkáte, že cena za vlastní server může být poměrně vysoká, ale je třeba si uvědomit, že pro eshopy co mají obrat milion korun měsíčně je tato cena zanedbatelná.

 

 

Jak mít šťastné zaměstnance

dedikovaný serverNaše firma se krásně rozrůstá a tak jsme se museli již před rokem více zaměřit na naše zaměstnance a všechny možnosti jak je udělat šťastnější a produktivnější. Ze všeho nejdříve jsme si vymysleli jednoduchý dotazník, ve kterém nám měli zaměstnanci, známí, ale i zaměstnanci konkurence povědět co je činní šťastné. Šťastný zaměstnanec je spokojeny zaměstnanec a tedy produktivnější. Níže Vás seznámíme s částí výsledků našeho průzkumu. Některé výsledky jsou součástí našeho know how, takže je nemůžeme šířit dál.

 

1) Kolik hodin denně by jste chtěli pracovat. Na výběr bylo 5x8hodin(standard), 4x10 hodin, 3x13 hodin týdně.

 • Ve velké většině případů byla odpověď 4 dny v týdnu po 10 hodinách.

2) Chtěli by jste pracovat v kanceláři pro jednoho nebo v open space?

 • Nejčastější odpověď byla v kanceláři v teamu 6-8 lidí.

3) Jaké benefity by jste nejvíce ocenili? Na výběr jsme dali týden dovolené navíc, prémie, cestování, školení, firemní školku, psí školku nebo pohyblivou pracovní dobu.

 • V drtivé většině případů byla odpověď pohyblivá pracovní doba.

4) Chtěli by jste pracovat v sídle společnosti nebo v Home office?

 • Tahle otázka byla záludná. Přesně polovina preferuje home office a druhá polovina denní dojíždění do práce.

 5) Chtěli by jste týdenní, měsíční nebo čtvrtletní výplatu mzdy?

 • Tahle otázka byla velkým překvapením. Velká většina by preferovala týdenní výplatu.

 Následovalo i několik podrobných otázek ze kterých jsme nezískali žádné užitečné výstupy. Ptali jsme se např na:

 • Paravan k pracovnímu stolu?
 • Jaká pracovní židle?
 • Notebook či stolní počítač?
 • Barva kanceláře?
 • Prosklená či zděná kancelář?
 • Stravování vlastní, v jídelně či firemní?
 • Koupelna se sprchou v kanceláři?

Další otázky jsou již naše know how, které nám pomohli vytvořit projekt našich nových kanceláří.

 

 

 

Vánoční přetížení eshopů

Zas jsou tu Vánoce. Období stresu a zmatku. Ve stresu nejsou jen lidé, ale také e-shopy. Tak jako každý rok se majitelé shopu diví, že v době největších objednávek je shop pomalý, vypadává, nebo dokonce se vůbec nenačítá. Eshopy na sdíleném hostingu sdílí výkon serveru se všemi ostatními, proto se může stát, že součet zatížení všech webů na sdíleném hostingu může vyřadit právě váš eshop. Naše servery mají dostatečný rezervní výkon, proto k těmto problémům nedochází.

Je začátek Listopadu a už se nám na helpdesku množí objednávky a žádosti na přesun eshopů od konkurence na vlastni VPS server. Pokud srovnáte vyšší varianty hostingu u konkurence a cenu našich VPS serverů, dostanete se na podobnou cenu. Není tedy co řešit a je třeba rychle přesunout shop, aby nedocházelo k promeškání objednávek.

Nejčastější dotaz na helpdesku pak je, jak to bude dlouho trvat. VPS server s administrací ISPConfig je zřízen během chvíle. Zmigrovat shop obvykle netrvá více jak hodinu. Migrovali jsme však i klienta co měl v eshopu přes půl miliónu obrázků a to již nějakou dobu trvá. Následně je třeba změnit DNS záznam u domény a vyčkat na jeho replikaci. V ideálním případě za hodinu jede eshop z nového umístění. V nejhorším případě za 24 hodin.

 

 

 

Jak vybrat VPS server

rhev VPS serveryVýběr správného VPS serveru se základ úplně všeho. Zvolíte-li špatnou technologii nebo nevhodnou kombinaci parametrů, může být váš projekt nepoužitelný.

Technologie:

OpenVZ - Základní kontejnerová virtualizace vhodná pro nenáročné projekty. Technologie není vhodná pro velké množství procesů náročných na CPU. Také není vhodná pro proxy a VPN servery. Naprosto ideální pro hostování webu se specifickým nastavení serveru. Při vyšší konfiguraci lze na OpenVZ VPS serveru provozovat i herní servery a TS3 servery. Technicky je na OpenVZ možné provozovat prakticky vše, co na běžném Linuxovém serveru, kromě aplikací, které přímo přistupují k hardware. Režie technologie OpenVZ je v desítkách procent.

KVM - Úplná Hardwarová virtualizace vhodná pro náročnější a náročné projekty. Virtualizovaný operační systém nevyžaduje žádné úpravy. Uživatel má úplný přístup k virtuálnímu hardwaru, může modifikovat jádro, zavádět do něj moduly apod. KVM virtualizace je známá díky své velké stabilitě, bezpečnosti a vysokému výkonu. Režie technologie KVM je řadově v jednotkách procent. Není problém provozovat virtuální servery s velkým množstvím systémových prostředků.

 • Zvolte KVM server pokud požadujete garantovaný výkon
 • Zvolte OpenVZ server pokud hledáte levné řešení

 

Parametry:

Jak jsme si popsali výše, nejlepší poměr ceny a výkonu získáte u KVM VPS serveru, kde se režie serveru pohybuje v jednotkách procent. KVM VPS servery provozujeme u nás v cloudu, proto vykazují ještě mnohem větší dostupnost a stabilitu.

 

Stabilita:

Většina aplikací má stanoveny parametry serveru za kterých bude optimálně fungovat. Teoreticky Vám tyto parametry mohou opravdu stačit, ale může nastat situace kdy:

 • Indexovací robot začne hromadně indexovat všechny web stránky webu/aplikace
 • Bot se bude pokoušet prolomit zabezpečení aplikace
 • Nastane situace, kdy server bude potřebovat skokově více výkonu (Vánoce, zálohování, cron úlohy)
 • Chyba aplikace, která zvýší zátěž na server

...proto je třeba volit vždy výkonnostní parametry serveru s větší rezervou.

 

 

Kde hostovat adult web?

adult hostingAdult web je web jako každý jiný. Když se adult web nebude rozvíjet, bude mít stejnou náročnost na server jako běžný web na klasickém sdíleném hostingu.

Adult weby, pokud se rozvíjí, začnou mít časem větší nároky na prostor, databázi, výkon serveru a zahraniční traffic. Webhoster musí u těchto webů počítat s vyšší mírou zneužitelnosti (zavirování webu) a s dostatečnou výkonovou rezervou pro skokovou návštěvnost.

Kam umístit adult web?

Ukažme si situaci na reálném vývoji jednoho webu, který hostujeme. Klient před lety zakoupil klasický webhosting za 25 Kč. Po půl roce jsme klienta kontaktovali, kvůli přetěžování hostingového serveru a provedli jsme bezvýpadkovou migraci na adulthosting. Na adulthostingu klient vydržel rok, než dosáhl limitu výkonu pro adulthosting. Web byl úspěšný a proto měl klient dostatek finančních prostředků k přesunu na VPS server se správou. Nainstalovali jsem klientovi ISPconfig3, poladili server a klient byl velmi spokojen. Klient zjistil, že mít vlastní server s ISPconfigem je úžasná věc a z jednoho webu na serveru se stalo téměř 200 webů. I VPS server má své limity a proto jsme před pár měsící klientovi zakoupili dedikovaný server, zvirtualizovali ho a provedli bezvýpadkový přesun VPS serveru na dedikovaný server. Z monitoringu jsme zjistili, že dedikovaný server klienta by si zasloužil vlastní linku do tranzitu, proto má klient nyní silný dedikovaný server a svoji vlastní linku do tranzitu. Pokud bude klient ještě více úspěšnější, můžeme klientovi zřídit vlastní cluster, cloud, CDN síť nebo jiné řešení.

Reálný příklad ukazuje jak z hostingu za 25 kč se dá dopracovat hodně daleko. Každý úspěšný projekt vyžaduje hodně práce a energie a je třeba se smířit s tím, že svůj projekt budete několikrát migrovat. Samozřejmě je možné projekt pojmout velkolepě a začít rovnou na kvalitním VPS serveru.

 

 

 

Odeslání Hromadného emailu

Odeslání hromadného emailuV dubnu nastalo několik významných změn pro rozesílání hromadných emailů. Většina mail poskytovatelů jako je seznam, gmail, yahoo a mnoho dalších zpřísnilo svoji anti-spamovou politiku a doručit hromadný email se stalo poměrně dost složitou záležitostí.

V prvních okamžicích se zdálo, že doručit hromadný mail do schránek příjemců je nemožné. Naštěstí jsme po několika dnech pokusů nalezli správnou kombinaci nastavení a proto je možné z našich poMMo mailerů odeslat hromadný email, aniž by byl mail smazán nebo spadl do spamu.

Správné odeslání hromadného mailu vyžaduje nově součinnost jak majitele domény tak nastavení poMMo maileru, proto nově poskytujeme odbornou konzultaci našim klientům v ceně služby.

 

 

 

MyDreams